-
Головна сторінка Матеріали Статті Статті про благодійність Про психологію благодійника і благодійності
Четвер, 27 вересня 2012, 11:16

Про психологію благодійника і благодійності

Автор: Васюков Ігорь Леонідович

Незважаючи на те, що благодійність в людському суспільстві існує тисячоліття, в психології, зокрема, в соціальній, інтерес до цього явища виник відносно недавно. Зараз ми бачимо певний вибух благодійності, і все більше людей втягується в цей процес. Але давайте не будемо створювати ще одного міфу, про те, що наші люди в масовому порядку починають морально очищатися і повертати своє обличчя в сторону ближнього.

Розвиток «народної» благодійності деякою мірою спричинений розвитком сучасних засобів персональної комунікації. Зібрати «офлайн» на благодійну акцію кілька тисяч чоловік, що проживають в декількох регіонах країни дуже важко. А ось об'єднати «онлайн» сотню іншу людей готових реально чимось допомогти важко, але цілком можливо. Якщо знайдуться ті, хто готовий взяти на себе організаційні клопоти, не рахуючись з особистим часом, ідея цілком може бути реалізована. Прикладів цьому більш ніж достатньо. Хочу торкнутися ще однієї теми цієї проблеми, яка може далеко не всім сподобається. Іноді благодійні групи збирають суми на теж лікування людини, які є просто астрономічними і викликають сумнів у їх обгрунтованості. Встаньте на позицію тієї ж бізнес-клініки і ви зрозумієте, як вигідно їм розвивати благодійні руху в світі. Призначай будь-яку суму «від ліхтаря», а люди «напружаться, скинуться і зберуть».
Тепер поговоримо про мотивацію благодійника. У таких випадках зазвичай говорять про мотивацію зовнішньої і внутрішньої. Зовнішня - вона і викликається весняними обставинами і більше походить на спонсорство. Так, можливих доходів благодійник від своєї діяльності не шукає, але слово «гарна репутація» для нього зовсім не зайве. До речі, дуже часто слава про благодійність тієї чи іншої людини йде «з рук в руки», тому що «світитися» в ЗМІ в цьому випадку буде негарно. До цього ж типу мотивації відноситься бажання збільшити мережу своїх особистих соціальних контактів, допомогти друзям, просто розвинути в собі управлінські компетенції, впорається з мучать «комплексом неповноцінності», який долається зовнішньої активністю і т.п.
Внутрішня мотивація благодійника - це більш складне явище. Людина може виходити або з емоційного «хочу», або з раціонального «треба». І та, й інша мотивація його думок, дій, а потім і вчинків, можна вважати внутрішніми, вихідними від «душі». У разі «хочу» поштовхом до благодійності могло послужити почуття співпереживання («я сама таким втратила дитину!», «Я теж не могла знайти мамі гроші на лікування!»), Співпричетності відбувається («в цьому місті це може запросто трапиться і зі мною ! »). У разі «треба» вгору починають брати дещо інші мотиви, що йдуть «від розуму». Така людина може міркувати приблизно так: «Усі ми люди, всі ми« люди ». Тому нам, щоб вижити необхідно допомагати один одному ». Дуже важливий і поведінковий аспект психології благодійника і добродійності. Якщо людина вже давала гроші на якийсь проект, то вона, швидше за все, дасть і ще. Крім того, найімовірніше, людина співвідносить свої рішення про благодійництво з існуючою у нього виборчою системою цінностей і інтересів. Скажімо, на розвиток дитячого футболу він гроші дасть, а від допомоги в лікуванні старого-інваліда буде всіляко ухилятися. Або, наприклад, одному організатору благодійної акції допоможе, а іншому - «ні в яку»! Незважаючи на уявну простоту явища, насправді в психологічному плані воно вельми і вельми неоднозначно.
Зі сказаного випливає те, що «благодійництво - це вам не просто так, і нею треба займатися». При цьому займатися з урахуванням і її психологічної специфіки, тому тут багато «підводних каменів» про яких сьогодні ми навіть не здогадуємося.

© Всі права застережено.
Інформаційний портал існує за підтримки благодійної організації "Твердиня"
Копіювання матеріалів дозволяється, за умови використання гіперпосилання на ресурс "Твердиня"